Mýty o zdravej výžive

Mýty o zdravej výžive

O zdravej výžive koluje mnoho mýtov a výmyslov. My sme pre vás vybrali a objasnili tie najzaujímavejšie – presvedčte sa, že nie všetko, čo ste počuli, alebo čím sa možno riadite, musí byť pravdivé.

Potrebujete energiu? Dajte si niečo sladké

Energiu môžete získať z hodnotnejších potravín, ako je celozrnné pečivo, z ktorého sa sacharidy uvoľňujú postupne. V podobe sladkostí sa do organizmu dostanú len prázdne kalórie, ktoré neobsahujú vlákninu, vitamíny a minerálne látky.

Tuky sú škodlivé

Nie je to pravda. Tuky sú zdrojom energie, vitamínov A,D,E,K a  dôležitých aj esenciálnych mastných kyselín. Treba však dbať, aby zastúpenie jednotlivých typov tuku bolo v optimálnom pomere. Platí tzv. tretinové pravidlo zastúpenia: 1/3 živočíšne tuky z mlieka, mliečnych výrobkov, masla a mäsa, 1/3 mononenasýtené rastlinné tuky z orieškov, rastlinných olejov, olív a semienok a 1/3 z polynenasýtených tukov z olejov, orieškov a hlavne z rýb a morských produktov. Vtedy budú tuky plniť svoje poslanie a neškodiť.

Éčka spôsobujú rakovinu

Často to nie je pravda. Väčšina éčok sú totiž prírodné prídavné látky, ktoré sa do potravín dodávajú na zvýraznenie chuti, farby, arómy, zníženie či zvýšenie sladkosti, kyslosti, zahustenie, stabilizovanie a podobne. Tieto nie sú škodlivé. Za podozrivé sa však považujú napríklad dusičnany či dusitany, ale aj iné konzervačné látky, ktoré prešli testami len na potkanoch a potravinári ich následne zaradili do svojich výrobkov. Problémom pritom je, že imunita každého z nás je iná, čo vysvetľuje, prečo po konzumácii niektorých éčok niektorí ľudia reagujú alergicky.

Vitamíny v tabletkách stačia

Naše telo potrebuje pre zdravé fungovanie isté množstvo vitamínom, minerálov a stopových prvkov. Vitamíny v tabletkách sú však len doplnkom stravy a naše telo dokáže zužitkovať len 10-20% toho čo v tabletkách príjme. Mali by ste preto dbať na pestrú stravu. Obsahovať by mala najmä veľa surovej zeleniny a ovocia, celozrnné a mliečne výrobky a chudé mäso.

Čerstvé mlieko je zdravšie ako kondenzované

Je to pravda. Čerstvé mlieko je pasterizované a jeho „životnosť“ je preto časovo obmedzená. Kondenzované mlieko je sterilizované, čo výrazne zvyšuje jeho trvácnosť ale ho ochudobňuje o niektoré komponenty. Mlieko je zahustené, má znížený obsah vody a v porovnaní s mliekom čerstvým má vyšší obsah energie a základných a podporných živín. Je určené pre dočasnú konzumáciu na zlepšenie výživy vybraných skupín – starších ľudí, detí. Existujú 3 druhy: – nesladené kondenzované mlieko, sladené a kondenzované kakao. Pitie čerstvého mlieka je prirodzenejšie.

Keď budem jesť veľa mrkvy, budem dobre vidieť

Je to pravda. Mrkva je bohatým zdrojom oranžového farbiva karoténu, ktorý je prekurzorom – východiskovým materiálom vitamínu A. Dostatok vitamínu A pomáha predchádzať zápalom spojiviek a chronicky suchým očiam. Okrem neho sú pre zdravé oči dôležité aj ďalšie antioxidanty, vitamín C a E, ktoré získame pestrou stravou bohatou na ovocie a zeleninu.

Sladidlá podporujú chuť do jedla

Umelé sladidlá pri redukčných režimoch utvrdzujú stálu chuť na sladké a narušujú cieľ redukcie hmotnosti. Nie sú vhodné pre deti a tehotné ženy. Ďalším problémom môže byť chuť umelých sladidiel – pocit sladkosti sa môže výrazne líšiť od cukru a sacharín po úvodnom príjemnom pocite zanechá horkú pachuť. Umelé sladidlá, ak nie sú zdravotne indikované, môžu byť škodlivé. O ich bezpečnosti sa vedú vedecké polemiky. Všetky v súčasnosti u nás používané sú však bezpečné a schválené príslušnými inštitúciami.

Detská porcia = polovičná porcia dospelého

Nie je to pravda. Strava detí má svoje špecifiká a nie je to len menšia porcia dospelého. Kvantita a kvalita výživy závisí od psychického a fyzického stupňa vývoja dieťaťa. Stravou musíme zabezpečiť dostatok kvalitných bielkovín, sú stavebným materiálom pre hmotnostno-výškové prírastky a dobudovanie vnútorných systémov. Tuky sú zdrojom energie a esenciálnych mastných kyselín a optimálne zastúpenie aj rastlinných tukov je z preventívneho hľadiska dôležité. Dostatok ovocia, zeleniny, cestovín, obilninových produktov zabezpečí sacharidy a ochranné živiny.

Deťom je nutné 2x denne podávať teplé jedlo

Je to pravda. Teplé, varené, kompletné jedlo, vrátane polievky, predstavuje plnohodnotný zdroj všetkých potrebných živín pre prosperovanie detského organizmu. Je dôležité aj pre optimálny chod tráviaceho systému, vstrebanie a využitie živín v metabolickom procese. Nahrádzať večernú porciu len suchou stravou môže byť len výnimočné, pretože z dlhodobého hľadiska je v neprospech dieťaťa.

Keď denne vypijem dostatok čaju a ovocných džúsov, mám dostatok tekutín

Je to pravda. Potreba tekutín závisí od veku, pracovného zaradenia či fyzickej aktivity. Zvláštne postavenie majú deti, ktoré majú z dôvodu vysokej pohybovej aktivity vyššiu potrebu tekutín a starší ľudia, pretože majú utlmený pocit smädu a preto je potrebné cielene tekutiny dopĺňať. Denná potreba je 1,5 – 2,0 l tekutín. Ovocné (ale pozor, neprisladené) čaje sú vhodné, džúsy sa však môžu stať nežiaducim zdrojom cukrov. Pozitívom je obsah vitamínu C v citrusových šťavách. U malých detí a precitlivených jedincov musíme však brať do úvahy aj možný alergizujúci vplyv a ich konzumácia obmedziť. Okrem toho stále platí, že najefektívnejšie sa tekutiny doplnia obyčajnou vodou.

Minerálky sú zdravé

Je to pravda aj nie. Podľa obsahu minerálnych látok, delíme vody na: prosté -1g/L, slabo 5g/L, stredne 15g/L a silne mineralizované vody nad 15g/L. Prvé dve skupiny sú vody vhodné na bežný konzum s výnimkou chorých na obličky, so sklonom k tvorbe močových kameňov. Vody s vyšším obsahom sodíka sa neodporúčajú pri vysokom tlaku. Vhodné sú najmä pri väčších stratách minerálov potením. Žiaduce je jednotlivé druhy striedať, aby príjem minerálov nebol jednostranný.

Tmavé pečivo musí byť vždy celozrnné

Nie je to pravda. Tmavé pečivo neznamená vždy celozrnné. Len podľa farby sa rozhodovať nemôžeme; pečivo môže byť v skutočnosti biele, ale dofarbené karamelom, korením, pražením obilia či záparov, kedy sa preleje napr. kukuričná krupica vriacou vodou. Celozrnné pečivo nemusí byť výrazne tmavé, ale obsahuje viaceré ochranné a stavebné látky z obalov a klíčkov – vitamíny skupiny B , E, vápnik, fosfor, horčík a železo. Pri mletí obilia na múku sa človek vedome ochudobňuje o podstatnú časť týchto významných výživových komponentov. Závisí od stupňa vymieľania múky aké sú straty veľké.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *