Čo treba skontrolovať pred prvou jazdou

Čo treba skontrolovať pred prvou jazdou

Bicykel je ako automobil. Bez povšimnutia a priebežného servisu môže slúžiť dlho, no hneď ako sa objaví prvý problém, na povrch vyplávajú aj ostatné. Je to práve zanedbaná údržba, ktorá sa podpíše pod to, že sa súčiastky predčasne opotrebujú. Vtedy stojí oprava zbytočne viac.

Existuje viacero dôvodov, prečo bicykel bez servisu zlyháva. Zabúdame na pravidelné mazanie a uvoľnené súčiastky často prehliadame.

Po zime si môžeme problémy spôsobiť samy, nesprávnym zazimovaním bicykla. Pri zazimovaní si určite nezabudnite nastaviť taký prevod, aby bola reťaz čo najvoľnejšia a treba dbať aj na to, aby sa plášť príliš neuležal. Čiže, pokiaľ ho nemáte niekde vertikálne upevnení, je potrebné sem tam pootočiť kolesá.

Čo treba skontrolovať pred prvou jazdou

Predtým ako po zime, alebo inom dlhšom období nepoužívania, opäť sadnete na bicykel mali by ste ho určite skontrolovať. Pukanie počas jazdy znamená chybu v spoji ľahkých materiálov. Uvoľnené môže byť kormidlo, sedlovka, sedlo, podstavec, kľuky stredového zloženia či pedále. Pri zlej reakcii prehadzovačov ako aj v prípade, ak sa brzdové páky nevracajú na svoje miesto, ide o problém v kabeláži. Nezabudnite si skontrolovať brzdy a ložiská – tým by ste mali servis dopriať minimálne raz ročne.

Základná údržba

Ak ste vášnivým cyklistom, zrejme vás žiaden problém nezaskočí a väčšinu si dokážete odstrániť aj sami. Ale aj v prípade, že si bicykel dávate pravidelne servisovať existujú drobnosti, ktoré si dokážete ustriehnuť aj vy. Priebežne by ste mali kontrolovať funkčnosť bŕzd a laniek, tlak vzduchu v pneumatikách, tuhosť hlavového zloženia a vôľu nábojov.

Pri každodennom používaní sa vyplatí bicyklu venovať podrobnejšie aspoň raz za mesiac. Zaslúži si kompletné očistenie, namazanie reťaze, pák a laniek, ako aj dôkladnú prehliadku všetkých spojov, či sa čosi neuvoľnilo. Prezrieť treba aj tuhosť a rovnomernosť výpletu kolies a opotrebenie plášťov. Pamätajte si, že mnohé drobnosti vyriešite aj sami a zabránite tak vážnejšiemu poškodeniu. Nikdy však netušíte, čo sa deje vo vnútri mechanizmov.

Začiatok sezóny je aj vhodným obdobím na prehodnotenie vášho pohodlia. Možno vyzerá sedadlo fajn, avšak opäť máte o rok viac, rovnako ako váš bicykel a kúsok komfortu navyše vám pridá radosť z aktívneho pohybu na kolesách. To isté platí pre kormidlo či ostatné doplnky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *